10 Ağustos 2009
Güncel
5 Yıl Sonra Gelen Acı Haber
İstanbul polisi, namus meselesi yaptığı 4 dosyadan ilkini aydınlattı.

5 yıl önce Gönül Aydınlıyurt'u öldürdüğü belirlenen çete yakalandı. Gönül Aydınlıyurt'un bulunması için kaçırıldığında tutulduğu belirlenen Selimpaşa-Ortaköy yolundaki villanın bahçesinde sabah saatlerinden itibaren kapsamlı bir arama çalışması başlatıldı, ancak bir sonuç alınamadı.

İstanbul polisi özel ekiplerle, geceli gündüzlü çalışarak Aydınlıyurt cinayetini çözdü. Silivri'nin tanınmış işadamlarından Kemal Aydınlıyurt'un eşi Gönül Aydınlıyurt (56) 10 Aralık 2004'te alışveriş yapmak için çıktığı Silivri'deki evine bir daha dönmedi. En son, alışveriş merkezinin otoparkında kameralara iki kişiyle konuşurken yakalanan Aydınlıyurt'un otomobili de ormanlık bir alanda yanmış olarak bulundu. Aydınlıyurt'un hesaplarındaki paraların bir kısmı başka hesaplara aktarılmış olması nedeniyle yaşlı kişileri öldürerek gayri menkullerine el koyan bir çete tarafından kaçırılmış olma ihtimali değerlendirilse de net bir sonuç çıkmamıştı. Aydınlıyurt olayını araştıran Gasp Büro Amirliği dedektifleri Z.Y. isimli yaşlı kadının bir çete tarafından kaçırılıp işkence yapıldığı şikâyeti üzerine çalışma başlattı. Çetenin elinden ölü numarası yaparak kurtulan yaşlı kadının çete üyelerini teşhis etmesinin ardından dedektifler kimlikleri tespit edilen çete üyelerinin peşine düştü. Dedektifler yaptıkları çalışmalarda çetenin, Aydınlıyurt olayının failleri olduğunu belirledi. Dedektifler çetenin ayrıca 2005'te kaybolan işadamı Ramazan Nergiz ve çete üyesi Aytuğ Zeren cinayetlerinin de faili olduğunu ortaya çıkardı.

Gönül Aydınlıyurt ile Zekiye Başaran'ın kaçırılması olaylarının zanlılarından olan Ramazan N., 17 Ocak 2005 tarihinde Beykoz'da öldürülmüş halde cesedi bulundu. Çete üyelerinden astsubay M. A. ile polis memuru A.Z. yakalandıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polis memuru A. Z. 2006 yılında cezaevinden tahliye olur olmaz Kadıköy'de cesedi bulundu. Altuğ Z.'Nin ölümü şüpheli bulundu.

SAHTE KİMLİKLE YURTDIŞINA KAÇTI

Çete lideri M.B. A.'nın, işlediği cinayetlerin ardından sahte kimlikle yurtdışına kaçtığını ancak 6 ay önce Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye giriş yaptığını ve sevgilisinin yanında saklandığını belirleyen polis operasyon başlattı.

Çete lideri M.B.A. Bitez'de avukat sevgilisi Özlem K.'nın yazlığında yakalandı.

Önceki günkü operasyonla çete lideri M.B.A. ile birlikte aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Genişletilen operasyonlarda, Küçükçekmece eski nüfus müdürü ile nüfus memurunun da aralarında bulunduğu 9 kişi daha gözaltına alındı. Zamanın nüfus müdürü ile memurunun çete lideri M.B.A.'ya 2005 yılında yurt dışına kaçmakta kullandığı kimliği hazırladıkları iddia ediliyor. Yapılan sorgulamada, M.B.A.'nın suçlamaları kabul etmediği ancak gözaltındaki diğer kişilerin olayları anlattıkları öğrenildi.

BANKA HESAPLARINA EL KOYMAK İSTEDİLER

Sorgulamada, çetenin Gönül Aydınlıyurt'u Silivri'de kaçırdıktan sonra banka hesaplarına el koymak istedikleri, banka hesaplarının kaçırılma olayının ardından bloke edildiği, bu yüzden Aydınlıyurt'u öldürerek gömdükleri anlaşıldı.

SİLİVRİ'DE BULUNAN VİLLA BAHÇESİNDE ARAMA

Bu bilgiler ışığında, çete lideri M.B.A.'nın babası Ö. F. A.'nın Selimpaşa civarındaki villası önünde Gönül Aydınlıyurt'un cesedi iş makineleriyle aranmaya başlandı. Su kuyusu ve çevresine odaklanan aramalarda, "Zeytin" isimli ceset arama köpeği de getirildi, ancak bir sonuç alınamadan çalışmalar sona erdirildi.

Sabah/Haberler.com/Hürhaber

Okunma : 1302 Yorum : 0
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın
Resmi İlanlar Banner